- Vi se nalazite:
- Naslovna strana
- / Evropa
- / Srbija
- / Manastiri Srbije
Manastiri Srbije Letovanje 2021, mapa, auto karta
MapaKULTURNO BLAGO SRBIJE - Manastiri i crkve
Srednjovekovni manastiri, spomenici srednjovekovne srpske sakralne arhitekture, nastajali su od početka IX do poznog XVII veka. U toku tog veoma dugog vremenskog razdoblja, na teritoriji koju danas zauzima Srbija, sagrađeno je nekoliko stotina sakralnih objekata (crkava i manastira) od kojih je veliki deo, bilo u prvobitnom ili izmenjenom izgledu sačuvan do danas čineći ogromno crkveno i kulturno blago.
Manastiri i crkve podizani su tokom srednjeg veka u različitim vremenskim periodima i u različitim stilovima u zavisnosti od uticaja određene epohe na sveukupno umetničko stvaranje (uticaj zapada, Vizantije, Svete Gore...).
Na osnovu hronoloških i stilskih razlika, u nauci je izvršena podela srpske srednjovekovne sakralne arhitekture na pet perioda, stilova ili škola:
- Prenemanjićki period, od početka IX do polovine XII veka, koji obuhvata spomenike u staroj Zeti, Zahumlju i Primorju.
- Nemanjićki – raški period, od druge polovine XII veka (stupanje Stefana Nemanje na istorijsku scenu) do kraja XIII veka, koji obuhvata spomenike sagrađene na teritoriji nemanjićke države Raške pa se naziva i raška škola.
- Milutinovo doba – srpsko vizantijska stilska grupa ili škola, od kraja XIII do polovine XIV veka, teritorijalno najrasprostranjenija zbog velikog širenija srpske države u ovom periodu.
- Moravska škola, moravska stilska grupa, od druge polovine XIV veka do polovine XV veka, obuhvata spomenike sagrađene neposredno pre i nakon kosovskog boja uglavnom u slivu Morave – Velike, Zapadne i Južne.
- Period turske vlasti, od sredine XV veka (pad srpske srednjovekovne države) do kraja XVII veka, koji se u istoriji srpske umetnosti deli na tri razdoblja:
1) Od pada Smedereva 1459. godine do obnove Pećke patrijaršije 1557. godine,
2) Od 1557. godine do početka XVII veka,
3) Od vremena patrijarha Pajsija (1614-1647) do Velike seobe 1690. godine.
Takođe, veliki deo pomenutog kulturno-istorijskog blaga izgrađen je na delovima teritorije srednjovekovne Srbije koja je danas prostorno u sastavu drugih država – Hrvatske, Crne Gore, Albanije, BJRM, Grčke, Bosne i Hercegovine i Rumunije.
© Planeta Putovanja
Mapa, Auto Karta, Daljinar km, Putovanja 2021:
-
Mumbaj, Indija Mumbaj je glavni grad indijske države Maharaštra, najmnogoljudniji je grad u Indiji i čitavoj južnoj Aziji a po broju stanovnika zauzima osmo mesto na planeti. Nalazi se na zapadnoj obali teritorije i najveća je luka u zemlji i Arapskom moru na koje izlazi. Sam grad je izgrađen na ostrvu i... »
-
Crkva Svetog Marka, Beograd Crkva Svetog Marka na Tašmajdanu, izgrađena je u periodu od 1932. do 1939. godine i sve do podizanja hrama Svetog Save na Vračaru bila je najveća crkvena građevina u Beogradu i čitavoj Srbiji. Građena je po projektu arhitekata Petra i Branka Krstića u stilu romantizma, po ugledu na crkve srpsk... »
-
Brazil Prvi Evropljanin koji se 1500. godine zvanično iskrcao u Brazilu bio je portugalski moreplovac Pedro Alvares Kabral. U jednom kratkom vremenskom periodu početkom XIX veka, zbog Napoleonovih osvajanja, Rio de Žaneiro je bio i prestonica Kraljevine Portugalije. Tek 1822. godine, Brazil je ... »
-
Minhen, Nemačka Minhen je najveći i glavni grad Bavarske i treći po veličini grad u Nemačkoj, posle Berlina i Hamburga. Nalazi se gotovo na krajnjem jugu Nemačke, prema granici sa Austrijom, nadomak severnih obronaka Alpa. Kroz grad smešten na malo iznad 500 m nadmorske visine protiče reka Izer, pritoka D... »
-
Poreč, Hrvatska Poreč se nalazi na zapadnoj obali poluostrva Istra, oko male luke zaštićene od mora ostrvcetom Sveti Nikola. Obala koja pripada porečkoj regiji duga je 37 km i predstavlja jedan od vodećih turističko – hotelskih kompleksa čitave Istre. Prošlost Poreča je izuzetno zan... »
-
Pariz, Francuska Pariz 2020, “Grad svetlosti”, “Grad ljubavi”, “Grad umetnosti”, “Grad mode”...ovako sigurno počinje skoro svaki opis ovog čuvenog grada na reci Seni, koji zaslužuje da se nazove i jednom od prestonica naše planete. Po mnogo čemu je Pariz &ldq... »
-
Kos, Grčka Mapa Grcke Ostrvo Kos Otrvo Kos, Grčka, pripada arhipelagu Dodekaneza i drugo je po veličini od dvanaest glavnih ostrva ove ostrvske grupe. Kos se nalazi u jugoistočnom delu Egejskog mora, na oko 7 km od obale Turske, tačno nasuprot Bodruma. Dužina ostrva je... »
-
Vrasna, Grčka Vrasna Beach je malo turističko mesto na obali Egejskog mora, nalazi se u Strumičkom tj. Orfanskom zalivu, i pripada Solunskoj turističkoj regiji. Udaljena je 80 km od Soluna i oko 6 km od Stavrosa. Čini deo, ogromnom dugačkom plažom, povezane celine sa mestima Nea Vrasna i Asprovalta. Duž pla... »
-
Solun, Grčka Glavni grad Makedonije, drugi po veličini i značaju u Grčkoj, jedna od kulturnih prestonica i najvažnija luka čitavog Balkana. Nalazi se na samom kraju solunskog zaliva koji kao “glava” Termajskog zaliva čini deo Egejskog mora. “Oko Grčke” ili “maj... »
-
Mostar, Bosna i Hercegovina Mostar - Polovinom XVI veka, tačnije 1566 ili 1567. godine, za vreme vladavine sultana Sulejmana Veličanstvenog, završena je gradnja jednog od najvećih profanih graditeljskih poduhvata u Otomanskom carstvu i svakako najvećeg arhitektonskog čuda na Balkanu tog doba. Kameni luk koji je premostio... »