- Vi se nalazite:
- Naslovna strana
- / Evropa
- / Srbija
- / Manastiri Srbije
Manastiri Srbije Putovanje 2023
MapaKULTURNO BLAGO SRBIJE - Manastiri i crkve
Srednjovekovni manastiri, spomenici srednjovekovne srpske sakralne arhitekture, nastajali su od početka IX do poznog XVII veka. U toku tog veoma dugog vremenskog razdoblja, na teritoriji koju danas zauzima Srbija, sagrađeno je nekoliko stotina sakralnih objekata (crkava i manastira) od kojih je veliki deo, bilo u prvobitnom ili izmenjenom izgledu sačuvan do danas čineći ogromno crkveno i kulturno blago.
Manastiri i crkve podizani su tokom srednjeg veka u različitim vremenskim periodima i u različitim stilovima u zavisnosti od uticaja određene epohe na sveukupno umetničko stvaranje (uticaj zapada, Vizantije, Svete Gore...).
Na osnovu hronoloških i stilskih razlika, u nauci je izvršena podela srpske srednjovekovne sakralne arhitekture na pet perioda, stilova ili škola:
- Prenemanjićki period, od početka IX do polovine XII veka, koji obuhvata spomenike u staroj Zeti, Zahumlju i Primorju.
- Nemanjićki – raški period, od druge polovine XII veka (stupanje Stefana Nemanje na istorijsku scenu) do kraja XIII veka, koji obuhvata spomenike sagrađene na teritoriji nemanjićke države Raške pa se naziva i raška škola.
- Milutinovo doba – srpsko vizantijska stilska grupa ili škola, od kraja XIII do polovine XIV veka, teritorijalno najrasprostranjenija zbog velikog širenija srpske države u ovom periodu.
- Moravska škola, moravska stilska grupa, od druge polovine XIV veka do polovine XV veka, obuhvata spomenike sagrađene neposredno pre i nakon kosovskog boja uglavnom u slivu Morave – Velike, Zapadne i Južne.
- Period turske vlasti, od sredine XV veka (pad srpske srednjovekovne države) do kraja XVII veka, koji se u istoriji srpske umetnosti deli na tri razdoblja:
1) Od pada Smedereva 1459. godine do obnove Pećke patrijaršije 1557. godine,
2) Od 1557. godine do početka XVII veka,
3) Od vremena patrijarha Pajsija (1614-1647) do Velike seobe 1690. godine.
Takođe, veliki deo pomenutog kulturno-istorijskog blaga izgrađen je na delovima teritorije srednjovekovne Srbije koja je danas prostorno u sastavu drugih država – Hrvatske, Crne Gore, Albanije, BJRM, Grčke, Bosne i Hercegovine i Rumunije.
© Planeta Putovanja
Mapa, Auto Karta, Daljinar km, Putovanja 2023:
-
Beč, Austrija Ako bi među evropskim gradovima tražili jedan koji bi bio Kulturna prestonica starog kontinenta, Beč bi se sigurno našao u najužem izboru. Ako bi među svetskim gradovima tražili jedan za muzičku prestonicu cele planete, sigurno bi to bila čuvena Viena. Tu su rođeni Hajdn, Šubert, Štraus, Brukn... »
-
Pariz, Francuska Pariz 2022, “Grad svetlosti”, “Grad ljubavi”, “Grad umetnosti”, “Grad mode”...ovako sigurno počinje skoro svaki opis ovog čuvenog grada na reci Seni, koji zaslužuje da se nazove i jednom od prestonica naše planete. Po mnogo čemu je Pariz &ldq... »
-
Bahami Istorija je zabeležila da je 12. oktobra 1492. godine, Kristofer Kolumbo bio prvi Evropljanin koji se iskrcao na obale Novog sveta. Ostrvo na koje je pristao nazvao je San Salvador i nije mogao znati da je ono samo deo velikog arhipelaga Bahama nadomak današnje obale SAD. Bahami su zahvalj... »
-
Atina, Grčka Atina, glavni i najveći grad, smešten na poluostvu Atika na krajnjem jugu kontinentalnog dela teritorije Grčke i samom kraju Balkanskog poluostrva. Dobio je ime po Ateni, mitološkoj boginji mudrosti. Legenda kaže da su se Atena i Posejdon, bog mora, takmičili za mesto glavnog bo... »
-
Hanioti, Grčka Hanioti je turističko mesto na Egejskom moru, Grčka, na poluostrvu Halkidiki i to na istočnoj obali Kasandre - njegovog zapadnog prsta. Udaljeno je od Soluna 103 km. Gradić ima divnu plažu, veliki broj hotela i vila, živopisnih taverni, klubova, barova…Jedna je od omiljen... »
-
Kina Punim imenom Narodna Republika Kina, po veličini kopna je druga najveća država na svetu, posle Rusije, dok je po broju stanovnika daleko ispred svih ostalih. Petina ukupnog stanovništva planete živi na teritoriji ove istočnoazijske zemlje. Graniči se sa 14 država, takođe rekord koji deli sa Ru... »
-
Mađarska Mađarska je sa više od hiljadu godina trajanja jedna od najstarijih evropskih zemalja. Mađarski jezik je najrasprostranjeniji jezik u Evropi koji nije Indo-Evropskog porekla, pripada grupi Ugro-Finskih jezika a najsličniji su mu Finski i Estonski. Geografski, Mađarska pripada Karpatsko - P... »
-
Panormos - Skopelos, Skopelos - ostrvo Skopelos Panormos je na mapi Grčke predstavljen kao malo, živopisno mesto i ujedno jedna od najpopularnijih i najposećenijih plaža na ostrvu Skopelos. To je zapravo predivan, dubok prirodni zaliv sa kristalno čistom vodom, okružen borovima, sa dva mala ostrva i uređenom šljunkovitom plažom. U zagrl... »
-
Lisabon, Portugalija Jedna od mogućih teorija o nastanku imena glavnog grada današnje Portugalije govori o feničanskom nazivu Alis Ubo (Allis Ubbo) koji datira od pre više od trideset vekova a u prevodu znači “sigurna luka”. Bez obzira na to da li je teorija tačna, nesumnjivo je da je geogr... »
-
Budimpešta, Mađarska Budimpešta, jedan od najlepših gradova Evrope, najveći grad i prestonica Mađarske, jedna od četiri evropske prestonice na Dunavu. Naselje na mestu današnje Budimpešte postoji još od antičkih vremena i bilo je poznato kao Akvinkum (Aquincum), jedan od glavnih gradova Rimske provincije Panonija.... »