- Vi se nalazite:
- Naslovna strana
- / Saveti
- / Bezbedno putovanje u inostranstvo - Saveti MUP Republike Srbije
Bezbedno putovanje u inostranstvo - Saveti MUP Republike Srbije

Ukoliko putujete samostalno, proverite sve adrese, gradove, telefone, imena svih lica, hotele i prenoćišta, kao i udaljenost odnosno kilometražu i troškove preko internet pretraživača. Sve podatke, bitne brojeve telefona i rezervacije zapišite ili fotografišite i čuvajte na bezbednom mestu uvek sa vama. Dokumente, gotov novac, kreditne kartice i bitne podatke uvek nosite uz telo, najbolje u nekoj neupadljivoj torbici oko struka ispod odeće ili unutrašnjem džepu.
Za maloletna lica, ukoliko putuju samostalno, pri prelasku državne granice preporučujemo da imaju saglasnost za putovanje u inostranstvo oba roditelja, koja je overena u sudu ili opštini.
Ukoliko odlučite da putujete posredstvom turističke agencije, putujte preko agencija članica Nacionalne asocijacije turističkih agencija Republike Srbije (www.yuta.rs). Agencije imaju profesionalne vodiče koji brinu o grupi koja putuje sa njima.
Preporučujemo i da se u diplomatsko-konzularnom predstavništvu zemlje u koju putujete informišete o propisima, kulturi i običajima, tradicijom, ponašanjem, eventualnim ograničenjima u prenošenju robe (hrane, lekova itd) i drugo. Takođe možete preko sajta Kluba putnika Srbije www.serbiatravelers.org da saznate iskustva i korisne savete onih koji su se vratili sa putovanja iz inostranstva, kao i da se upoznate sa mestima, običajima, propisima, tradicijom ishrane, ponašanja i oblačenja zemlje u koju putujete.
Putujte u društvu, putujte sa nekim ko zna neki svetski jezik ili jezik zemlje u koju putujete, a ukoliko putujete sami i ne govorite jezik zemlje u koju putujete, nabavite mali rečnik sa osnovnim frazama vezanim za putovanje. Poznavanje nekoliko reči jezika može pomoći u rešavanju brojnih situacija.
Ukoliko putujete vozom, možete proveriti preko internet pretraživača red vožnje svih vozova u Evropi, saznati praktične savete i podatke o železnicama širom sveta, tačne cene i vrste vozova, kao i neke promocije, pogodnosti ili druge korisne informacije.
Ukoliko putujete autobusom, na sajtovima www.eurolines.com, www.lasta.co.rs, www.bas.rs,www.srbija-tours.com nalaze se informacije o međunarodnim linijama, cenama i relacijama, autobuskih kompanija koje povezuju gradove EU sa većim gradovima u R Srbiji.
Ukoliko putujete avionom, širom Evrope postoje tzv. jeftini letovi, koji su ponekad najjeftiniji način putovanja između dve zemlje. Postoji više sajtova pomoću kojih se mogu tražiti jeftini letovi, a najpoznatiji su www.skyscanner.net, www.whichbudget.com iwww.low-cost-airline-guide.com. Ne zaboravite da kod uglavnom svih jeftinih letova postoji strogo ograničenje težine prtljaga i da se svako prekoračenje skupo naplaćuje. Ako odlučite da putujete avionom, proverite kolike su aerodromske takse, ukoliko ih ima i ne zaboravite da je kontrola ručnog prtljaga vrlo stroga, tako da tečnost i predmete kao što su makazice, nožići i slično ne nosite sa sobom u ručnom prtljagu. Tačne spiskove stvari koje su dozvoljene u ručnom prtljagu možete videti na sajtovima avioprevoznika.
Pre polaska preporučujemo da na Internetu pogledate podatke o lokalnom prevozu u gradu u koji putujete. U velikim evropskim gradovima često je najbolja opcija metro, zbog velikih gužvi. Ukoliko planirate da koristite metro više dana, preporučujemo kartu za više vožnji (jeftinija je).
ZA VOZAČE...
Podsećamo vozače da pre putovanja u inostranstvo:
- izvade međunarodnu vozačku dozvolu u nekoj od poslovnica AMSS i da je nose sa sobom zajedno sa nacionalnom vozačkom dozvolom tokom upravljanja vozilom u inostranstvu;
- izvade Međunarodnu kartu za osiguranje automobila ("zeleni karton");
- izvade u AMSS punomoć za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu ukoliko nisu vlasnici vozila;
- provere u kojim zemljama se plaćaju autoputevi, a gde su besplatni, da vas ne bi iznenadila cena putarine, kao i uslove za kupovinu vinjete – nalepnice koja služi kao dokaz plaćanja vremenski ograničenog prava na upotrebu određenih vrsta puteva.
Preporučujemo vozačima, da se pre polaska na put u neku od zemalja EU na sajtovimawww.viamichelin.com, AMSS www.amss.rs detaljno informišu o saobraćajnim propisima koji su važeći kod njih, troškovima puta, potrebnoj kilometraži. Savetujemo i korišćenje GPS uređaja.
U toku putovanja, savetujemo vozačima da prave češće pauze u vožnji radi odmora i da pre polaska naprave plan puta uz pomoć specijalizovanih sajtova na Internetu.
Tokom boravka u inostranstvu vozači bi trebalo da striktno poštuju pravila saobraćaja i saobraćajne znakove s obzirom na visoke kazne za saobraćajne prekršaje u zemljama EU.
ZDRAVSTVENA ZAŠTITA...
Zdravlje je najbitnije! Pre puta proverite zdravstveno stanje i informišite se preko sajta Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje www.rzzo.rs, o uslovima zdravstvene zaštite u inostranstvu. Raspitajte se i o uslugama dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja i o tome koje usluge plaćate lično, pa vam se posle refundiraju, a koje usluge osiguranje plaća umesto Vas. Ne zaboravite da ponesete sa sobom polisu zdravstvenog osiguranja koju ste izvadili pre polaska, a u slučaju zdravstvenih problema u toku putovanja obratite se lokalnom lekaru.
Ako u trenutku polaska na put pijete lekove, proverite da li je Vaš lek dozvoljen u zemlji u koju putujete. Najbolje je da sa sobom ponesete rezervnu količinu neophodnih lekova.
Voda sa slavine nije preporučljiva za piće u nekim zemljama, te se uvek raspitajte o tome kada stignete u neki grad. Kada po ceo dan putujete, često niste u mogućnosti da operete ruke, pa je korisno imati vlažne maramice sa alkoholom u džepu, kao i flašicu vode i nešto za grickanje u rancu.
BUDITE "NA VEZI"...
Pre putovanja dobro bi bilo proveriti ispravnost mobilnog telefona i punjača (ponekad od mobilnog telefona može da zavisi vaša bezbednost), kao i memorisati u telefon brojeve telefona diplomatsko konzularnih predstavništava R Srbije, zemlje u koju putujete. (www.mfa.gov.rs)
Proverite na sajtu vašeg mobilnog operatera, koji su najpovoljniji roming partneri, da u inostranstvu ne bi ostali bez kredita.
Besplatni evropski broj poziva za pomoć je 112 i važi u svim zemljama EU (objedinjuje policiju, hitnu pomoć i vatrogasce).
Proverite da li Vaša banka omogućava "ebanking", kako biste prema potrebama mogli da prebacite novac sa tekućeg računa na karticu za plaćanje u inostranstvu.
PASOŠ JE NAJVAŽNIJI DOKUMENT U INOSTRANSTVU - POKAZATI GA SAMO SLUŽBENIM LICIMA
Ukoliko izgubite putnu ispravu u inostranstvu, prijavite gubitak isprave policijskom organu zemlje u kojoj boravite i zatražite potvrdu o prijavi gubitka. Sa tom potvrdom obratite se diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije, koje će Vam, po sprovedenom postupku izdati putni list sa rokom važenja potrebnim za povratak u Srbiju, a najduže do 60 dana. Pre povratka u Srbiju, proverite da li vam je za zemlje u tranzitu potrebna viza.
Pazite da ne postanete žrtva trgovine ljudima. Trgovina ljudima je jedna od najprofitabilnijih globalnih kriminalnih aktivnosti poslednjih 20 godina, zajedno sa trgovinom narkoticima i oružjem. Trgovci ljudima mogu biti i muškarci i žene, a u početnoj fazi najčešće su to osobe bliske žrtvama. Žrtva trgovine ljudima postaje se najčešće preko:
- oglasa za primamljive poslove u inostranstvu
- novostečenih poznanika tzv. prijatelja koji obećavaju poslove, brak i bezbrižnu budućnost.
Kako se možete zaštititi i izbeći opasnost od trgovine ljudima u inostranstvu?
- dokumenta nosite uvek sa sobom i ne davjte drugim osobama
- pre polaska u inostranstvo iskopirajte pasoš i kopiju ostavite na sigurno mesto ili skenirana – fotografisana dokumenta čuvajte u memoriji kartice mobilnog telefona, kartici fotoaparata ili USB.
- porodici i prijateljima ostavite podatke gde, kada, kako i sa kime putujete
- pre putovanja preporučujemo da otvorite web-mail, preko kog možete održavati komunikaciju iz svakog internet kafea u svetu
- održavati kontakt sa najbližima (telefonom, SMS, e-mail...)
Ukoliko ste zainteresovani za posao u inostranstvu...
Proverite preko migracionog centra u Beogradu, šta je potrebno za zaposlenje u zemljama EU www.migrantservicecentres.org
Proverite da li je agencija koja posreduje pri zaposlenju u inostranstvu ovlašćena od strane Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj. Možete naći listu agencija preko sajta www.merr.gov.rs
Ilegalni rad u inostranstvu je kršenje propisa zemalja EU i veliki rizik!
Ukidanje viza podrazumeva turistički boravak u inostranstvu u trajanju od najviše tri meseca, u periodu od šest meseci i ne predviđa mogućnost zaposlenja.
Izvor: MUP Republike Srbije
Mapa, Auto Karta, Udaljenost km, Putovanja 2024:
-
Malta MALTA - Ostrvo meda. Usred Sredozemnog mora, južno od najbližeg evropskog ostrva Sicilije i severno od najbližeg afričkog kopna Tunisa, smešten je mali, naizgled negostoljubivi stenoviti arhipelag koji čini jednu od najjužnijih teritorija Evrope – Republiku Maltu. Nije sasvim odr... »
-
Cirih, Švajcarska Cirih je najveći grad u Švajcarskoj i glavni grad istoimenog kantona. Ujedno, ovo je najveći grad u zemlji, nalazi se na severnoj obali ciriškog jezera i na obalama reke Limat koja protiče kroz grad. Sam izgled grada razlikuje se od ostalih švajcarskih gradova, posebno zbog dozvole da se o... »
-
Asprovalta, Grčka ASPROVALTA 2023 Turistički gradić Asprovalta nalazi se u Solunskoj regiji Egejskog primorja, na obalama zaliva Strimonikos (Strumičkog zaliva), Grčka. Od Soluna je udaljena nešto manje od 80 km na istok. Već nekoliko decenija Asprovalta gaji tradiciju turističkih poseta i nosi epitet o... »
-
Mauricijus Mauricijus... Sudeći po svojoj veličini, tačnije skromnoj ukupnoj površini i udaljenosti od kontinentalnih obala Arfrike i Indije, ostrva države Mauricijus bi vrlo teško mogla napustiti duboku anonimnost na našoj planeti. Ipak nije tako. Naravno, zaslugom turizma. Mauricijus spada u red najpoz... »
-
Paksos - ostrvo Paksos, Grčka Paksos ili Paksi je zapravo ime za najmanji arhipelag Jonskih ostrva od kojih su najveći ostrvo Paksos i ostrvo Antipaksos. Po legendi iz grčke mitologije, ova ostrva razuđenih stena je stvorio bog mora Posejdon koji je svojim trozupcem udario u 15 km severniji Krf da bi napravio mesto gde bi ... »
-
Niš, Srbija Grad Niš nalazi se u južnoj Srbiji, po veličini je na trećem mestu posle Beograda i Novog Sada i administrativni je centar Nišavskog okruga. Kroz grad protiče reka Nišava koja se nedaleko odatle uliva u Južnu Moravu. Moderni Niš je izgrađen na ruševinama antičkog, tj. rimskog grada Naisa (... »
-
Čikago, SAD Grad Čikago, na jugozapadnoj obali jezera Mičigen, zauzima severoistočni deo savezne države Ilinois i ujedno je treći grad po veličini u SAD posle Los Anđelesa i Njujorka. Po svom geografskom položaju pripada američkom Srednjem Zapadu a teritorijalno pokriva ogroman urbani pojas -„Chicag... »
-
Mađarska Mađarska je sa više od hiljadu godina trajanja jedna od najstarijih evropskih zemalja. Mađarski jezik je najrasprostranjeniji jezik u Evropi koji nije Indo-Evropskog porekla, pripada grupi Ugro-Finskih jezika a najsličniji su mu Finski i Estonski. Geografski, Mađarska pripada Karpatsko - P... »
-
Sitonija, Grčka Sitonija je južni deo Egejskog poluostrva Halkidiki, manje poluostrvo poznato među turistima kao „drugi prst“ (Auto karta Grčke). Zapadno, paralelno sa Sitonijom se prostire poluostrvo Kasandra i zaliv Toroneos (poznat i kao Kasandrin zaliv) a sa istočne strane je poluostrvo Atos i... »
-
Solun, Grčka Glavni grad Makedonije, drugi po veličini i značaju u Grčkoj, jedna od kulturnih prestonica i najvažnija luka čitavog Balkana. Nalazi se na samom kraju solunskog zaliva koji kao “glava” Termajskog zaliva čini deo Egejskog mora. “Oko Grčke” ili “maj... »