- Vi se nalazite:
- Naslovna strana
- / Evropa
- / Srbija
- / Beograd
- / Hram Svetog Save
Hram Svetog Save 2025
MapaHram Svetog Save na Vračaru, posvećen osnivaču Srpske pravoslavne crkve, spada u red najmonumentalnijih sakralnih objekata na celoj planeti. Sagrađen je na mestu gde je 1595. godine, turski Sinan paša spalio mošti najvećeg srpskog svetitelja.
Gradnja hrama otpočela je krajem XIX veka, 300 godina nakon ovog istorijskog događaja. Tada su nastale i prve skice buduće crkve. Balkanski ratovi i I svetski rat prekinuli su sve akcije oko podizanja Svetosavske crkve i tek 1926. godine, ponovo je raspisan konkurs za arhitektonski projekat. Definitivni plan buduće crkve, po uzoru na carigradsku Svetu Sofiju, potpisuju arhitekti Bogdan Nestorović i Aleksandar Deroko, počinje izgradnja a temelji su svečano osvećeni 10. maja 1936. godine.
Radovi su ponovo prekinuti zbog izbijanja II svetskog rata i nisu nastavljeni ni nakon njegovog završetka zbog neslaganja posleratne komunističke vlasti. 1958. godine, Patrijarh German obnavlja ideju o nastavku izgradnje i nakon 88 zahteva upućenih vlastima, konačno odobrenje se izdaje tek 1984. godine. Naredne godine počinje poslednja faza u istoriji gradnje, finansirana dobrovoljnim prilozima Srba i pravoslavnih vernika iz zemlje i inostranstva. Do 2009. godine, svi spoljni radovi su završeni. Rezultat je velelepni hram koji je zauvek promenio sliku Beograda – dominira čitavim vračarskim platoom i vidi se iz gotovo svih delova grada.
Dimenzije crkve su impozantne – dužina u pravcu istok-zapad je 91 metar, širina u pravcu sever-jug je 81 metar, visina zidova je 40 metara dok se kupola nalazi na visini od 70 metara. Prečnik kupole je 34 m, teška je oko 4.000 tona i bilo je potrebno četrdeset dana da se kompletno dovršena, sa pozlaćenim krstom visine preko 10 metara na vrhu, podigne i postavi na zidove. Na manjim kupolama i krovnim konstrukcijama nalazi se još 18 pozlaćenih krstova i ukupno 49 zvona u zvonicima. U toku su radovi na unutrašnjoj dekoraciji crkve - stubova, galerija, prozora a predviđeno je da svi zidovi budu prekriveni mozaicima. U glavnoj kupoli nalazi se monumentalna predstava Vaznesenja Hristovog.
Površina osnove iznosi skoro 3.500 kvm, površina galerija je oko 1.500 kvm dok se u podzemnom nivou nalazi kripta površine 1800 kvm. Samo naos crkve koji se prostire na površini od 2.100 kvm, može da primi od 6.500 do 7.000 vernika.
U neposrednoj blizini hrama nalazi se mala crkva Svetog Save podignuta 1935. godine kao i veliki parohijski dom izgrađen paralelno sa Hramom.
© PlanetaPutovanja
Mapa, Auto Karta, Udaljenost km, Putovanja 2024:
-
Holandija Holandija je zemlja jednoličnih, ravnih pejzaža prošaranih sistemom kanala čija je dužina preko 3000 km. Četvrtina teritorije se nalazi ispod nivoa mora, petina je prekrivena vodom a preko polovine je na granici nadmorske visine. Najveća i najstrašnija istorijska opasnost za ovu zemlju bile su... »
-
Kamp Nou Stadion FC Barcelona, Barselona Ne može se reći da ste bili u Barseloni ukoliko niste posetili stadion jednog od najčuvenijih fudbalskih klubova na planeti – FC Barselona. Kamp Nou ili Nou Kamp (svejedno je), je najveći fudbalski stadion u Evropi i sigurno je da najveći doživljaj predstavlja gledanje utakmice i Bar... »
-
Prag, Češka U toku poslednjih 20 godina Prag je postao jedan od najposećenijih gradova Evrope i prepoznatljiva destinacija mnogih putnika. Godišnje ga poseti preko 4 miliona turista. Posebno mesto na turističkoj mapi grada zauzima staro istorijsko jezgro koje je od 1992. godine pod zaštitom UNESCO. Gr... »
-
Parga, Grčka Parga se nalazi u severozapadnom delu Grčke u pokrajini Epir, na obali Jonskog mora. Zauzima položaj između, takođe obalskih gradova, Igumenice na severu i Prev eze na jugu. Mesto je podignuto oko zaliva koji okružuju stenovita planinska uzvišenja. Na obali zaliva se nalazi venecijansko ut... »
-
Beč, Austrija Ako bi među evropskim gradovima tražili jedan koji bi bio Kulturna prestonica starog kontinenta, Beč bi se sigurno našao u najužem izboru. Ako bi među svetskim gradovima tražili jedan za muzičku prestonicu cele planete, sigurno bi to bila čuvena Viena. Tu su rođeni Hajdn, Šubert, Štraus, Brukn... »
-
Evropa Mapa Evrope Europa je bila kćer tirskog kralja Agenora, devojka izuzetne lepote koja je očarala i samog Zevsa. Pretvoren u bika, Zevs je oteo prelepu Europu i odveo je na ostrvo Krit gde mu je rodila tri sina... Mit o pramajci Krićana doneo je ime čitavom kontinentu. Reč Evropa potiče iz s... »
-
Palma de Majorka, Majorka Palma de Majorka je najveća luka i glavni grad ostrva Majorka ali i čitave autonomne regije Balearskih ostrva. Nalazi se na južnoj obali ostrva u istoimenom zalivu. U “Gradu”, kako lokalno stanovništvo naziva svoju prestonicu, živi oko 405.000 stanovnika što čini skoro polovinu... »
-
Diseldorf, Nemačka Mali Pariz na obali Rajne Diseldorf je glavni grad nemačke države Severna Rajna – Vestfalija, nalazi se na reci Rajni, veoma blizu zapadne granice sa Holandijom između gradova Keln i Esen. Po broju stanovnika je na sedmom mestu u Nemačkoj ali po standardu i kvalitetu života na dr... »
-
Južnoafrička Republika Južnoafrička Republika je krajnje egzotična zemlja smeštena na krajnjem jugu afričkog kontinenta. U ovom regionu nalaze se neki od najstarijih arheoloških lokaliteta na planeti, posebno značajni oni sa ostacima pećinskog pračoveka. Ipak, za Evropljane ju je otkrio portugalski moreplovac Bartol... »
-
Neos Marmaras, Grčka NEOS MARMARAS - Pogled na Kasandru Neos Marmaras je živopisni turistički gradić koji se nalazi na zapadnoj obali poluostrva Sitonija, „drugog prsta“ Halkidikija. Od Soluna je udaljen 120 km, a šetalištem duž obale praktično je spojen sa poznatim mondenskim letovališt... »